Jaka pompa do przepompowni ścieków?

Pompownia ścieków odgrywa istotną rolę w prawidłowej gospodarce ściekami sanitarnymi. Jednak, żeby mogła pracować wydajnie i bezawaryjnie niezbędna jest odpowiednia pompa. Wybór pompy do przepompowni ścieków to decyzja, którą powinniśmy podjąć w oparciu o charakterystykę tłoczonego medium, jego ilość oraz prognozowaną minimalną wydajność przepompowni. Dysponując wszystkimi danymi niezbędnymi do podjęcia decyzji możemy rozpocząć projektowanie własnej pompowni ścieków oraz świadomy dobór komponentów, z których zostanie skonstruowana.

Pompy zatapialne i suche

Marka Wilo to znany i ceniony dostawca rozwiązań dla oczyszczalni ścieków i przepompowni ścieków. W asortymencie marki znajdziemy m.in. zatapialne i suche pompy do pompowni ścieków, które doskonale sprawdzają się podczas tłoczenia ścieków z zawartością części stałych. Pompy tego rodzaju są powszechnie wykorzystywane w oczyszczalniach ścieków i wspomnianych wcześniej przepompowniach. Doskonale sprawdzają się zarówno w zastosowaniach budowlanych, jak i przemysłowych, co zdecydowanie wpływa na spektrum możliwych aplikacji. Zakres zastosowań dodatkowo poszerzają możliwe kombinacje połączeń silników i wirników, dzięki którym zarówno pompy zatapialne, jak i suche mogą pracować jeszcze wydajniej. Wśród licznych atutów tego typu rozwiązań zwraca się również uwagę na możliwość dopasowania hydraulicznej wydajności pompy do żądanego punktu pracy oraz możliwość wykonania urządzenia w technologii podnoszącej odporność komponentu na abrazję i korozję.

Mieszadła pompujące

Pompujące mieszadła do ścieków to ciekawa alternatywa dla tradycyjnych pomp zatapialnych i suchych. Mieszadła pompujące znajdują zastosowanie przede wszystkim w recyrkulacji wewnętrznej w procesie biologicznego oczyszczania ścieków, co oznacza, że nie są alternatywą dla każdego. Z ich zalet możemy skorzystać przede wszystkim podczas przetłaczania osadu czynnego z dużą wydajnością, przy jednoczesnej małej wysokości podnoszenia. Nie jest to więc rozwiązanie dedykowane dla przydomowej przepompowni ścieków. W tej ostatniej najlepiej sprawdzają się tradycyjne pompy zasilane prądem 230V. Jeśli dodatkowo zbiornik na nieczystości płynne jest wykorzystywany do odbioru wody opadowej z drenażu wokół domu należy pamiętać o wyborze rozwiązania o odpowiednio wysokiej wydajności. W przeciwnym razie ulewne deszcze mogą powodować lokalne podtopienia, co będzie miało negatywny wpływ na stan nieruchomości.