Artykuły

Mała oczyszczalnia ścieków nie musi być obiektem półprofesjonalnym

Małe oczyszczalnie to, w rozumieniu niniejszego artykułu, obiekty obsługujące pojedynczą wieś lub osiedle, mające przepustowość rzędu 30 ÷ 100 m3/d, lub inaczej – obsługujące około 250 – 900 RLM. Obiekty takie nieraz funkcjonują w technologii mocno uproszczonej lub niedającej gwarancji pełnego oczyszczania ścieków. Tymczasem można je wykonać jako zespoły w pełni profesjonalne, wyposażone w mały reaktor przepływowy osadu czynnego.

Mieszadła zatapialne Wilo – połączenie trwałości i energooszczędności

Na rynku urządzeń wspomagających proces oczyszczania ścieków (podobnie jak w innych gałęziach przemysłu) trwa wyścig w produkcji rozwiązań osiągających jak najwyższą sprawność energetyczną. Trend ten widać również w segmencie mieszadeł zatapialnych. W związku ze złożonością teoretycznego opisu procesu mieszania płynu, wciąż jest tu duże pole do popisu, znacznie większe niż na przykład w przypadku pomp wirowych. Mieszadła zatapialne pojawiły się w oczyszczalniach ścieków zaledwie około 30 lat temu, pod koniec lat 80...

W jednym systemie z Wilo. Od pompowni przydomowej po oczyszczalnię

W gospodarce wodno-ściekowej w ostatnich latach zachodzą istotne zmiany. Na rynku wciąż pojawiają się nowe produkty i rozwiązania. Systemy odprowadzania i oczyszczania ścieków często stają się coraz bardziej skomplikowane, a ich poszczególne elementy nie zawsze dobrze ze sobą współgrają. W tej sytuacji dobrym rozwiązaniem wydaje się być dążenie do unifikacji systemu, powierzenie głównych elementów technologicznych producentowi gwarantującemu jakość i nowoczesność rozwiązań.

Jaka pompa do przepompowni ścieków?

Pompownia ścieków odgrywa istotną rolę w prawidłowej gospodarce ściekami sanitarnymi. Jednak, żeby mogła pracować wydajnie i bezawaryjnie niezbędna jest odpowiednia pompa. Wybór pompy do przepompowni ścieków to decyzja, którą powinniśmy podjąć w oparciu o charakterystykę tłoczonego medium, jego ilość oraz prognozowaną minimalną wydajność przepompowni. Dysponując wszystkimi danymi niezbędnymi do podjęcia decyzji możemy rozpocząć projektowanie własnej pompowni ścieków oraz świadomy dobór komponentów, z których zostanie skonstruowana.

dmuchawa do oczyszczalni ścieków

Jaka dmuchawa do oczyszczalni ścieków?

W biologicznych oczyszczalniach ścieków za neutralizację nieczystości dopowiadają bakterie. Mikroorganizmy te potrzebują tlenu do prawidłowego funkcjonowania, dlatego do neutralizacji osadów konieczne jest napowietrzanie. Służy temu specjalna dmuchawa. Dobre dmuchawy do oczyszczalni ścieków charakteryzują się wysoką wydajnością energetyczną i łatwą obsługą, mimo to ich wybór nie jest w cale taki oczywisty. Czym kierować się wybierając dmuchawę?

Jak wygląda proces oczyszczania ścieków?

Ścieki stanowią jedno z największych zagrożeń dla środowiska naturalnego. Niewłaściwie zarządzane i odprowadzane mogą prowadzić do degradacji ekosystemów wodnych, zanieczyszczenia gleby, a także negatywnie wpływać na zdrowie publiczne i jakość życia. Proces oczyszczania ścieków ma na celu przekształcenie ścieków w stan, który jest bezpieczny dla środowiska naturalnego, tym samym umożliwiając ich bezpieczne odprowadzenie do cieków wodnych lub ponowne wykorzystanie. Jak wygląda ten proces?